top of page
Obrázek autoraPetr Wagner

Někeří lyžaři nepatří do ALP!






Dlouho jsem přemýšlel o textu, který asi musím zveřejnit, protože málo kdo na to má odvahu.


Zkusím to velice jemně a stručně:

Dnešní doba zase zapomíná na příběhy, založené zaprvé na pravdě a pravdivé dokumentaci (třeba reálných fotek bez knihoven a filtrů) a spokojuje se pouze s pozlátkem ega svítivých barev, výkřiků a značek.


Dobrý trenér se nepozná podle nejnovějšího kodiaka, který není jeho, ale úvěrové společnosti. Ani podle nafasovaného polepeného auta, když není jeho. Totéž onášivkovaných kompletů, pokud to opravdu nevyžaduje ačková reprezentace.

Dobrý trenér se pozná tak, že dítě, když nemůže na trénink, přijde se osobně omluvit a nebo třeba po tréninku samo od sebe poděkuje, za to, že jej to díky trenérovi baví a je si vědomo (vědomě), že jej někam tento den trenér zase posunul a stálo ho to úsilí, čas, energii a prostředky.


Tohle je dneska snad kulturně vidět už jen v Judu.

Moje žena tvrdě dřela na koních a po létech práce v lyžařské škole vyřkla dost drsnou a popisnou větu: " lyžování není pro každého."

Ta věta má hodně rovin, úhlu významu, z pohledu fyzio, techniky, ega, financí atd. Ale je bohužel pravdivá.


LYŽOVÁNÍ NENÍ PRO KAŽDÉHO.

A SPOUSTA LYŽAŘŮ NEPATŘÍ DO ALP!


Vysvětlím.

 Bývaly roky, kdy jsem jezdil s demoteamem na ledovce a styděl se za svoje "tečka cézet" na zádech ve frontě Čechů na gulashzuppe.

Bývaly doby, kdy se mě a Roberta Ochmana ptal na Molltale starý Pán Kostelič (otec a trenér Ivici a hlavně Janici) na to, zda ty lidi kolem nás jsou Ukrajinci nebo Bělorusko a my vysvětlovali, že ne, že to je Československo....

Hodně lidí se díky hodně kvalitním instruktorům a některým kvalitním uskupením dokázalo dostat na úroveň lyžování důstojnou návštěvě tak krásných Alpských celků.

Doba šla dál. Už to není posměšek, že přijedu Q7 ve Spideru pod kopec a na nástupu si dám kafe a to celé pro Instagram.


Instagram to lyžování "potencoval" ... Už si nedáte kafe na běžných lyžích, už si musíte koupit lyže statutu nad 150 tisíc, neb by byly levnější než vaše brzdové třmeny na autě...

Lyžování se tímto vykořenilo.


Ano lyžování je společenský fenomén,ale především je to sport v interakci s vnějším prostředím, tj. Přírodou!


Jsou to titíž lidé, kteří jezdí lyžovat pouze za slunného počasí. A aplikace prodejů a areály již objevili způsob, jak kasírovat dražší jízdné za lepšího počasí. Neb líný omezený člověk nelyžující přeci nechce sedět na sedačce nebo kávě ve vánici? Co by tomu řekl instagram? A jiné sítě...


Tímto se dostávám k aktuální situaci v Alpách, koliko škody napáchají na renomé lyžování, služeb a bezpečnosti tito kvazi lyžaři, kteří na drahém vybavení se řítí sjezdovkou v záklonu na vyhořelých stehnech a bez fyzičky, bez plánu jak zastavit, jak vyhnout - nikoliv na poslední chvíli, jak omezit a předejít nebezpečí srážky s jiným lyžařem nebo zamezení újmy na zdraví své. Často lidé vzdělání, manažeři, majitelé nějakých zvučných firem..

Beze strachu, bez sebereflexe, bez abstinence před výkonem (nepíšu sportovním úmyslně) bez korekce vlastních chyb, které vnímají díky tupějším prodejcům vybavení, chtivým zisku, jako svoji přednost.


Tito "lyžařští návštěvníci Alp" patří do školy, zpět do lyžařské školy na českém území. Bez výběru, bez respektu k jejich peněžence.

Do takové školy, kde je nebudou ale pod tlakem výkonu učit 17ti léta děcka, ale dobře zaplacený instruktor, který si je vědom výše napsaného.

Pouze a jenom výborný instruktor může být budoucím dobrým majitelem lyžařské školy. Opačně a jinak to bohužel i naštěstí nejde.


Lyžování jako sport jde do velké prdele přístupem všech participovaných složek, pokud hledí pouze na vlastní prospěch nebo ekonomickou udržitelnost.

Vy špatní se na to už vykašlete, a kolik vás je.


A vy skvělí a dobří instruktoři vězte, že je už jen ve vašich, našich rukou s tím něco udělat

Lyžování (i SNB) je krásný sport v té nejkrásnější tělocvičně světa. Pojďme ho takto kultivovat dále prosím.


Děkuji všem dobrým instruktorům a instruktorkám

Ing. Petr Wagner




5 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page